scroll

Co to jest mleczarnia?

Hala udojowa to automatyczny system karmienia substytutami mleka dla prosiąt, które znajdują się przy lochach, tak aby świnie miały całodobowy dostęp do świeżego mleka poprzez kubek na mleko umieszczony w każdym kojcu porodowym.

Czym jest system mleczny dla prosiąt?

Pomp and Grow to automatyczny system karmienia prosiąt na porodówce preparatami mlekozastepczymi . Znajdujące się przy lochach prosięta mają całodobowy dostęp do świeżego mleka. Łatwo dostępne poidełka tzw. „capsy” umieszczone są w każdym kojcu porodowym.

Co to jest system mleczny dla prosiąt?

Zapotrzebowanie na gospodarstwa mleczne rośnie ze względu na rosnącą wydajność stad loch. Rosnąca wielkość miotu oznacza rosnące zapotrzebowanie na mleko dla świń, dlatego też farma mleczna stała się stałym elementem kojca porodowego u coraz większej liczby producentów trzody chlewnej.

Poidła mleczne w każdym kojcu porodowym?

Zapotrzebowanie na takie rozwiązania rośnie wraz ze wzrastającą liczebnością prosiąt w miocie. Nie wystarczająca produkcja mleka przez lochę oraz trudność dostępu do wymienia przez ssące prosięta spowodowały, że mleczne „capsy” staja się standardowym wyposażeniem u coraz większej liczby producentów świń.

System dojenia Pump'n'Grow automatycznie miesza mleko z mleka w proszku i wody w pojemniku, dzięki czemu świnie zawsze mają świeże mleko w kubkach.

System karmienia mlekiem Pump'n'Grow automatycznie i na bieżąco dozuje i miesza preparat mlekozastepczy w specjalnym mieszalniku. Dzięki temu płynące mleko jest zawsze świeże.

Obiekty mleczarskie zmniejszają zapotrzebowanie na lochy w okresie laktacji

Wielu producentów trzody chlewnej decyduje się na instalację hali udojowej, ponieważ zmniejsza to konieczność kładzenia się loch w okresie laktacji z nowymi świniami, co jest zarówno przestrzenią, jak i kosztem paszy. Hala udojowa zapewnia również, że w każdym kojcu porodowym może być więcej świń, ponieważ hala udojowa automatycznie produkuje mleko 24 godziny na dobę. Ponadto widać również, że roślina mleczna przyczynia się do wzrostu przez mniej dni laktacji przed odsadzeniem.

Systemy mleczne pozwalają na lepsze użytkowanie lochy w okresie laktacyjnym. Wielu hodowców decyduje się na montaż instalacji, gdyż dzięki temu może ograniczyć ilość tworzonych mamek oraz ograniczyć przemieszczanie prosiąt w miotach. Może też pozostawić więcej prosiąt w kojcu porodowym, gdyż mleko jest dostępne przez 24 h/ dobę. Prosięta są lepiej odżywione a przede wszystkim maja możliwość nawodnienia się zwłaszcza w pierwszym tygodniu życia. Są witalne i zdrowe co skutkuje lepszym pobieraniem mleka od lochy, a ta produkując go więcej uzyskuje lepszą mleczność i kondycję w następnych miotach. Zaletą tez jest to, że odsadzane prosięta mają zdecydowanie wyższą masę odsadzeniową.

Używając kubka na mleko, który znajduje się w każdym kojcu, który jest bezpośrednio połączony z halą udojową, świnia może samodzielnie dozować mleko, gdy chce je pić mleko. Kubek do mleka staje się również elementem wzbogacającym lub zabawką dla małych świń w kojcu porodowym.

Używając “capsów”, które znajdują się w każdym kojcu porodowym i bezpośrednio są połączone ze stacją mieszania prosię może samodzielnie dozować sobie mleko - wtedy gdy chce pić mleko. Niebieski „caps” staje się również elementem zabawkowym.

Powrót do góry
Naciśnij ENTER by kontynuować lub ESC by wyjść